Taastuvenergia uudiskiri (november 2024)
Kliki, et avada kiri veebiaknas

TAASTUVENERGIA UUDISKIRI (NOVEMBER 2024)

 
Uudiskiri toob sinuni põnevaimad uudised taastuvenergia arengust Eestis ja maailmas ning annab ülevaate Eesti Taastuvenergia Koja tegevusest.

Taastuvenergia areng Eestis ja maailmas

Euroopa energiasalvestuse koalitsioon Energy Storage Coalition kutsus Euroopa Komisjoni üles looma ja rakendama Euroopa Liidu energiasalvestamise tegevuskava. Kava on vajalik selleks, et  toetada Euroopa Liidu taastuvenergiaeesmärkide täitmist. Koalitsiooni analüüsi järgi on näiteks Euroopa Liidu päikeseenergia tootmise ja tarbimise eesmärkide saavutamiseks 2040. aastaks vaja salvestada 1,2 TWh energiat ning see aitaks energiasüsteemis tervikuna kokku hoida 160 miljardit eurot.

Kava peaks koalitsiooni sõnul keskenduma viiele tegevusele: 1) pakkuma stiimuleid energiasalvestamise hoogustamiseks, 2) ühtlustama lubade andmise ja võrguga ühendamise eeskirjad Euroopa Liidus, 3) kehtestama võrgutasudele õiglased piirid, 4) prioriseerima energiasalvestamist võimsusturgudel ning käivitama oksjonid salvestus- ja paindlikkuslahenduste jaoks ning 5) seirama energiasalvestamise kasvu liikmesriikides ja seda toetavate meetmete olemasolu riiklikes kliima- ja energiakavades. Loe lähemalt siit.

Foto: Adobe Stock.
Kui huvikaitseorganisatsioonid kutsuvad Euroopa Komisjoni üles looma terviklikku kava energiasalvestuse edendamiseks, siis liikmesriikides käib juba töö salvestuse hoogustamiseks. Nimelt kiitis Euroopa Komisjon äsja heaks Leedu valitsuse plaani eraldada 180 miljonit eurot energiasalvestite kasutuselevõtu toetamiseks eesmärgiga suurendada energiasalvestamist vähemalt 1,2 GWh võrra. Heakskiidu sai ka Poola valitsuse sarnane, kuid märksa mahukam meede, millega toetatakse energiasalvestamise investeeringuid 1,2 miljardi euroga ning mille eduka elluviimise tulemusena on võimalik täiendavalt salvestada 5,4 GWh energiat. Salvestustehnoloogiate kasutuselevõtt aitab stabiliseerida elektri hinna kõikumist ning hõlbustada taastuvenergiatootmise integreerimist elektrisüsteemi. Meetmeid rahastatakse Euroopa Liidu Moderniseerimisfondist ning Taaste- ja Vastupidavusrahastust. Loe lähemalt siit ja siit.

Ka Eestis on energiasalvestamise turg hoogu sisse saamas: näiteks avas Gren eelmisel aastal Tartus Eesti esimese kaugküttesüsteemi ühendatud suuremahulise soojussalvesti, Evecon rajab parajasti Harjumaale Euroopa võimsaimat akuparki ning käimas on ettevalmistused Paldiskisse pumphüdroelektrijaama ehitamiseks. Keskkonnainvesteeringute Keskuse energiasalvestuse pilootprojektide arendamise programmist on äsja toetatud veel 13 salvestusprojekti rajamist, mille seas on nii aku- kui ka soojussalvesteid. Programmist on seni toetust jagatud ligi 6,5 miljonit eurot, mis on siiski märgatavalt vähem kui lähiriikides.

Foto: Gren.
Eestiski kajastust pälvinud Hollandi energiaettevõte Power2X koos partnerettevõttega Advario soovib arendada Rotterdami sadamas säästva lennukikütuse ja sünteetilise madala süsinikusisaldusega kütuse tootmis- ja ladustamiskeskuse. Kütuste tootmise lähteainena on kavas kasutada rohelist metanooli, mis on saadud kohapeal toodetud või imporditud rohelisest vesinikust ja kinnipüütud biogeensest süsinikust. Keskuse aastane kütusetoodang oleks üle 250 000 tonni, mis täidaks 40% kogu Euroopa säästva lennukikütuse nõudlusest. Valitud asukoht on sõlmpunkt, kust pääseb otse olulisematesse Euroopa lennujaamadesse. 26 hektari suurune maa-ala kuulus varem Hollandi anooditootjale Aluchemie. Loe lähemalt siit.
 
Kontserni tütarettevõte Power2X Estonia planeerib sarnast innovaatilist energiakeskust ka Pärnusse. Tehas hakkaks täieliku väljaarendamise järel tootma 500 000 tonni rohelist metanooli aastas. Metanool on erinevate kasutusvõimalustega ning võimaldab vähendada nii laeva- ja lennukikütuste kui ka keemiatoodete ja muude raskesti dekarboniseeritavate tööstusharude kasvuhoonegaaside heidet. Pärnu tootmiskeskus on plaanis käivitada 2028. aastal.
 
Foto: Freepik.
Ettevalmistused meretuuleenergia tootmise suurendamiseks ei käi mitte ainult Eestis, vaid ka igal pool mujal Euroopas. Viimati teatas Iirimaa valitsus, et on heaks kiitnud riigi teise avameretuuleenergia oksjoni tingimused 900 MW võimsusega meretuulepargi rajamiseks. Oksjon avatakse eeldatavasti 2025. aasta esimeses pooles ning sarnaselt Eestis arutatule antakse oksjoni võitjale riigi garantii kahepoolse hinnavahelepingu näol. Iirimaa esimesel meretuuleenergia oksjonil 2023. aasta mais hangiti kokku neljast avamere tuuleenergia projektist üle 3000 MW tootmisvõimsust keskmise hinnaga 86,05 eurot MWh kohta. Loe lähemalt siit.
 
Foto: Adobe Stock.

Taastuvenergia Koja tegevus

Taastuvenergia Koda osales Tartus Ehitus- ja Sisutusmessi raames toimunud seminaril “Energiasäästlik mõtteviis hoonetes – kuidas tegutseda?” ettekandega, mille teemaks oli taastuvenergia ja energiatõhususe areng Eestis ja maailmas. Suutsime tuvastada vähemalt kaheksa tänapäeva energiamajanduse arengutrendi, mis kõik on seotud taastuvenergiaga: energiatõhusus suureneb, taastuvelektrit kasutatakse üha rohkem kõigis sektorites, energia salvestamise potentsiaal kasvab, elektri-, soojus ja gaasivõrgud lõimitakse omavahel senisest enam, mikrotootjate arv suureneb, tarbimise juhtimise potentsiaal kasvab, biokütuseid kasutavate juhitavate tootmisvõimsuste strateegiline olulisus püsib ning välisühenduste arv ja regionaalse elektrikaubanduse potentsiaal kasvab.

Lisaks Taastuvenergia Kojale astusid seminaril üles Tartu Regiooni Energiaagentuur, kes andis ülevaate Life IP BuildEst projekti õppetundidest, ning EAS-KredEx ühendasutus, kes selgitas uusi elamute rekonstrueerimise toetusmeetmeid. Samuti tutvustasid Danfoss, Energogen, Ventpanel, Smart Group ja Areva Solar erinevaid taastuvenergia- ja energiatõhususe lahendusi kodumajapidamistele. Seminari korraldas MTÜ ESAKODA.

Taastuvenergia Koda andis nõu kliimameetmete sotsiaalfondist rahastatavate meetmete kaardistamiseks. Euroopa Liidus loodava uue kliimameetmete sotsiaalfondi eesmärk on leevendada kliimapoliitikast tingitud võimaliku hinnatõusu mõju haavatavate leibkondade ja mikroettevõtete jaoks. Fondi vahenditest on võimalik näiteks toetada leibkondade eluaseme rekonstrueerimist ja energiatõhususe suurendamist, ühistranspordi kättesaadavuse parandamist, jalgrattataristu rajamist, elektrisõiduki soetamist ja laadimistaristu  rajamist. Samuti on võimalik anda energia- või transpordivaesuse all kannatavatele leibkondadele vajaduspõhist hüvitist või soodustust. Mikroettevõtteid on võimalik toetada energiaauditite koostamise ning energiatõhususe parandamisega. Fondi vahendite maht Eesti jaoks on 186 miljonit eurot, millele lisandub 25% ulatuses riiklikke vahendeid.

Taastuvenergia Koda soovitab investeerida hoonete ja kaugküttesüsteemide rekonstrueerimisse ning taastuvenergiale üleminekusse selle asemel, et maksta tarbijatele hüvitist energiakulude katteks. Rekonstrueerimise puhul tuleks eelistada tervikrenoveerimist või osalist renoveerimist ainult tervikrenoveerimise projekti olemasolu korral. Tiheasustuspiirkondades tuleks toetada ka kaugküttevõrkude laienemist ja hoonete kaugküttega ühinemist.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon ja Taastuvenergia Koda viisid Keskkonnaameti ametnikud tutvuma Eesti uusimate tuuleparkidega Saarde ja Põhja-Pärnumaa vallas. Utilitase Saarde tuulepargis on 9 tuulikut koguvõimsusega 39 MW. Saarde tuulikud toodavad aastas kokku ligi 135 GWh taastuvelektrit, mis võrdub ligi 42 000 kodumajapidamise aastase elektritarbimisega. Enefit Greeni Sopi-Tootsi hübriidpargis on 38 tuulikut koguvõimsusega 255 MW, mida täiendavad päikesepaneelid koguvõimsusega 74 MW. Sopi-Tootsi tuulikud ja päikesepaneelid toodavad aastas kokku ligi 750 GWh taastuvelektrit, mis võrdub ligi 230 000 kodumajapidamise aastase elektritarbimisega.

Õppekäik leidis aset 2024. aasta vältel toimuva taastuvenergiatehnoloogiate koolitussarja raames, mille eesmärk on harida taastuvenergiaehitiste loamenetlustega tegelevaid riigitöötajaid. Koolituste korraldamist rahastatakse Eesti taaste- ja vastupidavuskava taastuvenergia kasutuselevõtu kiirendamise reformi elluviimiseks eraldatud vahendite toetusel.

Taastuvenergia Koja tegevus

12.–13. novembril kutsub Taastuvenergia Koda osalema Tallinnas toimuval Balti- ja Põhjamaade Energiafoorumil, kus kohtuvad taastuvenergiale ülemineku innovaatorid ja investorid. Konverentsil arutatakse päikeseenergia, avamere tuuleenergia, akusalvestuse ja power-to-X tehnoloogiate värskemate ettevõtmiste ja edusammude üle ning süvenetakse investeerimisvõimalustesse ja pikaajaliste elektrienergia ostulepingute sõlmimisse. Ära jäta kasutamata võimalust suhelda tööstusharu liidrite ja taastuvenergiale ülemineku entusiastidega, kes on Balti- ja Põhjamaade energiamaastiku muutmisel esirinnas. Loe lähemalt ja registreeru siin.
Taastuvenergia Koja eesmärk on seista järk-järgulise ülemineku eest taastuvenergiaallikate kasutamisele Eestis. Koda esindab taastuvenergia ehk päikese-, hüdro-, tuule-, bio-, maasoojuse- ja laineenergia ning süsinikuneutraalsete kütuste tootmise või kasutamisega tegelevate tööstus- ja kaubandusettevõtete, assotsiatsioonide, teadusasutuste ning taastuvenergiast huvitatud eraisikute huve ja õigusi. Loe, mida Taastuvenergia Koda oma liikmetele pakub, ja astu liikmeks siin.
Our mailing address is:
koda@taastuvenergeetika.ee

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.
Facebook
LinkedIn
X
Website